“Nazywam się Jakub Silezin, mam 11 lat i jestem bardzo dumny z bohaterstwa brata mojego Pradziadka Wawrzyńca Silezin, który był żołnierzem podoficerem zawodowym w stopniu kaprala 9 Batalionu Strzelców 1 Polskiej Dywizji Pancernej dowodzonej przez Generała Stanisława Maczka i zginął w walce o wyzwolenie Bredy, kilka godzin przed jej wyzwoleniem i spoczywa na cmentarzu w Ginneken” –  tak napisał 11-letni uczeń naszej szkoły w liście do Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wspominając o dumie z bohaterstwa prapradziadka -wyzwoliciela Bredy.
W dniu dzisiejszym Kuba pojechał wraz z Weteranami do Holandii.
Dziś mógł stanąć przy grobie swojego przodka Kaprala Wawrzyńca Silezina i oddać mu hołd w 75 rocznicę jego śmierci.
Jesteśmy bardzo dumni z tego, że uczeń naszej szkoły mógł uczestniczyć w tak ważnych obchodach.