100 – lecie urodzin św. Jana Pawła II
Wielkiego Papieża i Polaka.

18 maja 1920 roku urodził się w Wadowicach Karol, Józef (późniejszy Ojciec Święty Jan Paweł II) w rodzinie Emilii i Karola Wojtyłów. Najmłodszy Karol miał brata Edmunda i siostrę Olgę, która zmarła kilkanaście godzin po urodzeniu.
W dzieciństwie chętnie uprawiał sport, często grał w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze. Już w tamtym okresie przyszłego papieża cechowała silna wiara, w kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Karol Wojtyła naukę rozpoczął w gimnazjum w Wadowicach, w 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykazywał się dużą aktywnością – brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie. W 1942 roku Karol Wojtyła postanowił studiować teologię w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1958 został mianowany biskupem, w 1963 arcybiskupem, a w 1967 otrzymał nominację kardynalską. Po śmierci Jana Pawła I w 1978 roku drugie konklawe wybrało Karola Wojtyłę na nowego papieża. Polak przyjął imię Jana Pawła II, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii. Polski papież miał również duży wpływ na zmiany, które zaszły w tym czasie w Europie, m.in. upadek komunizmu. W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy. Polski papież znany był jako wielki zwolennik ekumenizmu i pielgrzym – odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 do Polski. Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka.
Zmarł 2 kwietnia 2005r. 1 maja 2011 roku zostaje beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 zostaje kanonizowany.

Nie sposób było nie przytoczyć, chociaż krótkiej biografii Wielkiego Świętego Polaka Papieża Jana Pawła II, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

Nasza Szkoła na początku tego roku szkolnego zaplanowała uczcić w wyjątkowy sposób Jubileusz urodzin św. Papieża, który jest nam tak bardzo bliski. Niestety nasze plany pokrzyżowała epidemia, która spowodowała zamknięcie szkół i tym samy ograniczyła możliwości urzeczywistnienia zamierzonych uroczystych obchodów. Wypada nadmienić, że jednym z punktów uroczystości, miało być przedstawienie przygotowane przez grupę teatralną naszej szkoły. Skoro jednak sytuacja uniemożliwiła realizacje planów, to uczniowie starli się przygotować do jubileuszu pisząc w ramach katechezy zdalnej list do św. Jana Pawła IIzatytułowany: „Piszę do Ciebie Ojcze Święty”. Natomiast w ramach bliższego przygotowania odbyły się katechezy okolicznościowe, które pomogły uczniom jeszcze bardziej zapoznać się i zaprzyjaźnić ze św. Jane Pawłem II.

Dla jeszcze większego uświetnienia i uszanowania 100 jubileuszu urodzin Karola Wojtyły proponujemy uczniom do wyboru wykonanie następujących zadań:

  1. Przygotować Laurki, czyli Urodzinowej kartki z życzeniami
    dla św. Jan Pawła II.
  2. Uplastycznić, wyróżnić, wyeksponować cytat z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, złotą myśl, sentencję itp. Przedstawić w plastycznej formie, ulubiony, najpiękniejszy i najważniejszy aforyzm św. Papieża.
  3. Wykonać zakładkę do książki zawierającą cytat – słowa św. Jana Pawła II oraz ozdobne elementy graficzne.Taka zakładka do książki, może być potem praktycznie wykorzystana np. do Pisma św.

Jedno dowolnie wybranie zadanie prosimy chętnych o przesłanie w formie wykonanego zdjęcia pracy na adres mailowy ks. Sławomira Głuszka (slawomirgluszek@spjawornik.pl) lub Pana Wacława Szczotkowskiego (waclawszczotkowski@spjawornik.pl) w terminie do 29. maja. Zdjęcie pracy musi zawierać informację o autorze (imię i nazwisko, klasa). Na najlepsze prace czekają wyróżnienia.