TERMINY ZBIÓRKI SUROWCÓW

Październik – 04-05 – poniedziałek, wtorek

Listopad – 08-09 – poniedziałek, wtorek
29-30 – poniedziałek, wtorek

Grudzień – 06-07 – poniedziałek, wtorek
20-21 – poniedziałek, wtorek

Styczeń – 03-04 – poniedziałek, wtorek
24-25 – poniedziałek, wtorek

Szkoła Podstawowa w Jaworniku

zachęca Uczniów, Rodziców i wszystkich Mieszkańców Jawornika do udziału w VI edycji konkursu organizowanego przez

Zakład Utylizacji Odpadów pod hasłem;

AKCJA SEGREGACJA ZA JEDEN GROSIK”

Cele konkursu;

  1. Zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie działania na rzecz redukcji wytwarzanych odpadów z naciskiem na selektywną zbiórkę odpadów
  2. Poprawa skuteczności selektywnej zbiórki poszczególnych frakcji odpadów
  3. Kształtowanie prośrodowiskowych postaw i kultury ekologicznej

Uczniowie / Rodzice / Mieszkańcy dostarczają do szkoły wysegregowane odpady typu; makulatura, butelki plastikowe PET , puszki aluminiowe, zakrętki, baterie,

Zasady przygotowania odpadów;

  • butelki PET – puste, pogniecione, w workach
  • makulatura – sucha, spakowana w paczki, związana sznurkiem
  • puszki aluminiowe – opróżnione, pogniecione, w workach
  • zakrętki plastikowe i baterie – zważone

Odpady należy dostarczać do szkoły w wyznaczonych terminach, które podawane będą na stronie internetowej szkoły i na Librusie

Dbajmy wspólnie o środowisko –

Ziemia to nie wysypisko!”

CZAS TRWANIA KONKURSU; 1.X.21 – 15.V.22 r

NASZE MAŁE KROCZKI W LEPSZE JUTRO !  

SEGREGUJ Z NAMI !

MAŁY KROK = WSPÓLNA SPRAWA

EDUKACJA EKOLOGICZNA

„ SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021”

PLASTIK ?

REZYGNUJĘ !

REDUKUJĘ !

SEGREGUJĘ !

Badania wskazują, że Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej. Warto już teraz zastanowić się, czy możemy zredukować swoje zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów, które nas otaczają.

Na świecie co minutę sprzedawane jest milion plastikowych butelek. Każdy z nas w swojej łazience, kuchni czy pokoju ma opakowania czy pojemniki zrobione z plastiku. Większość z nas używa w trakcie codziennych zakupów plastikowych zrywek do ich pakownia. Jeżeli spojrzymy dookoła siebie, może się wydawać, że wcale nie jest tego tak dużo.

Co tak naprawdę w tej chwili dzieje się w skali całego globu?

Ile ton śmieci produkujemy? Jak plastik szkodzi Ziemi? Jak długo się rozkłada? Jak możemy to zmienić?

Czy zadawaliście sobie kiedyś te i inne pytania na temat tworzyw sztucznych?

Oto odpowiedzi ;

Prognozy mówią, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie pływało więcej plastikowych odpadów niż ryb i żyjątek morskich. Nie są to tylko plastikowe reklamówki, butelki i słomki, w ogromnej części jest to niewidoczny gołym okiem mikroplastik, który często staje się pożywieniem dla organizmów wodnych, powoli je zatruwając. Wyobraź sobie, że zjadasz ryby, które żywią się tym właśnie plastikowym planktonem. Wszystko ląduje także w Twoim organizmie i w nim się odkłada. Plastik w oceanie to niewątpliwy problem cywilizacyjny.

Plastik wpływa także na choroby raf koralowych, wszelkich ryb i owoców morza. Ryzyko chorób raf koralowych wzrasta z 4% do aż 89% po kontakcie z tworzywami sztucznymi znajdującymi się w morskich wodach.

Praktycznie każda ryba jaką jaką zjadamy zawiera w sobie mikrocząstki pochodzące z plastiku. Większe odpady np. reklamówki do złudzenia przypominają rybom meduzy, przez co zaplątują się one w foliowe sieci. Słomki i ostro zakończone opakowania często ranią wiele morskich stworzeń. Często kończy się to dla nich powolną i bolesną śmiercią.

Plastik w postaci pyłu znajduje się także w powietrzu, wdychamy go każdego dnia. Większość kosmetyków, szczególnie peelingów i żeli do mycia twarzy zawiera plastikowe mikrokulki, które lądują w kanalizacji. Niestety, ale żadna oczyszczalnia nie jest w stanie przefiltrować tak maleńkich drobinek plastiku. Mało kto zdaje sobie sprawę także z tego, że podczas jednego prania bluzy wykonanej z polaru, do ścieków trafia nawet 250 tysięcy cząstek mikroplastiku.

Mimo coraz większej świadomości zagrożeń i zanieczyszczenia środowiska, jakie niesie ze sobą używanie plastikowych opakowań i akcesoriów, nadal 95% Polaków przyznaje się do kupowania produktów w wykonanych bądź zapakowanych w plastik. Nie dziwi więc fakt, że w ciągu 2 lat od 2018 do 2020 roku ilość plastiku w morzach i oceanach zwiększyła się niemal dziesięciokrotnie, a do roku 2050 w morzach i oceanach ma być więcej ton plastiku i odpadów niż ryb i wszystkich organizmów żywych.

Jesteśmy świadkami tego, jak buduje się “plastikowa planeta”.

Jak długo rozkłada się plastik?

Niestety, ale tutaj także nie ma dobrych wieści. Czas rozkładu plastikowych przedmiotów zaczyna się od kilkuset lat;

  • Torba, reklamówka z tworzywa sztucznego potrzebuje średnio 400 lat na całkowitą biodegradację
  • Butelka typu PET – od 100 do nawet 1000 lat

Jak możemy to zmienić?

Nie można w żaden sposób zaprzeczyć, że plastik jest zagrożeniem dla naszej planety. Dlatego warto zacząć od siebie i swojego gospodarstwa domowego.

Kosz na plastik do jego segregacji, powinien znajdować się w każdym domu. Każdy z nas może także ograniczyć produkcje plastikowych śmieci, wybierając chociaż wielorazowe torby na zakupy zamiast reklamówek. Owoce i warzywa możemy natomiast pakować luzem lub w woreczki  zrobione ze starych firanek. Wybierajmy słomki wielokrotnego użytku, zamiast tych plastikowych, które sprawiają cierpienie wielu organizmom w morzach i oceanach. Zmiana u jednej osoby może wydać się mało znacząca, ale jeśli taki schemat powtórzy chociaż u 50% społeczeństwa, może uda się uchronić naszą planetę od

plastikowej katastrofy ekologicznej”.

W NASZEJ SZKOLE SEGREGUJEMY ODPADY

Razem możemy więcej! 🙂