Garść pięknych wspomnień, mnóstwo zdjęć, filmików, wiadomości z historii, geografii czy literatury zgromadzili ósmoklasiści i ich opiekunowie, dzięki wycieczce, która odbyła się w dniach od 5 -ego do 7 -ego czerwca 2023r. do Złotej Pragi Czeskiej – szlakiem Franza Kafki oraz częściowo Dobrego Wojaka Szwejka.


Wycieczkę zaplanowano i zorganizowano we współpracy z Biurem Podróży WAT – SZKOLTOUR w taki sposób, by przewidziany czas na zwiedzanie stolicy naszych południowych sąsiadów, wykorzystać maksymalnie. Dlatego podróż przebiegała w nocy z niedzieli na poniedziałek i tym samym poznawanie urokliwej Pragi rozpoczęto już przed południem od Klasztoru na Strahowie. W tym czasie można było również podziwiać uroczystą odprawę żołnierzy, przemierzając w kierunku słynnych Hradczan, a tam zwiedzić Katedrę św. Wita i Pałac Królewski.

Nie pominięto Złotej Uliczki i Małej Strany, pomimo niezbyt sprzyjającej aury. Udało się również wyjechać kolejką szynową na Wzgórze Petrin, na którym swoje królestwo mają różnorodne róże. Zwieńczeniem pierwszego dnia – po obiadokolacji – skorzystano z możliwości obejrzenia praskich zabytków w pięknej iluminacji, z dodatkowymi walorami z powodu rzęsistego deszczu. W kolejnych dniach pobytu w Pradze uczestnicy wycieczki, spacerując po historycznym Moście Karola oraz Rynku Staromiejskim, wysłuchali ciekawych opowieści, m.in. o pomniku Jana Husa.

Atrakcją okazał się także słynny zegar Orloj w momencie kiedy wybijał godz. 12.00 czy kościół N.M.P przed Tynem. Na zakończenie wycieczkowicze udali się do żydowskiej dzielnicy Josefów oraz do Vysehradu, skąd rozpościera się piękna panorama Pragi oraz miejsca, gdzie znajduje się niezwykły park – ulubione miejsce odpoczynku prażan. Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń, radości oraz poczucia dobrze i miło spędzonego czasu w późnych godzinach wieczornych wrócili do Jawornika.