Spotkania z kulturą, bez wątpienia wywołują emocje. Silniejsze bądź słabsze, ale zawsze sprawiają, że oglądając spektakl teatralny czy nawet film zastanawiamy się nad sytuacjami zaprezentowanymi przez aktorów i innych twórców danego dzieła. Aby przeżyć i doświadczyć “nowego” już we wrześniu zaplanowano wyjazd do Teatru Ludowego w Nowej Hucie na sztukę pt. “Tajemnica góry” oraz do kina.
W dniu 1.12.2023r. klasy 7 i 8 odbyły wycieczkę do teatru. Jak się okazało był to spektakl premierowy, który  oprócz uczniów i ich opiekunów, oglądała i oceniała Komisja Artystyczna, ponieważ sztuka bierze udział  w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
“Tajemnica Góry” to pełen akcji i humoru familijny deszczowiec w stylu retro na deskach teatru, który trzyma w napięciu i skłania do refleksji. Tym bardziej, że głównymi odtwórcami ról byli młodzi aktorzy, prezentujący różne sytuacje związane z podróżą, odpowiedzialnością, zaufaniem, przyjaźnią a nawet relacjami z rodzicami. Podczas spektaklu owianego aurą tajemniczości, wykorzystano ciekawe animacje dymu, gry świateł, czy projekcję video.
Wyjazd należy uznać za udany, gdyż się podobał i zrobił wrażenie, a przekazane w oryginalny sposób zasadnicze wartości, np. prawdy, szacunku, wiedzy płynącej z książek niechaj “kotwiczą” w młodych sercach…
Z kolei 6.12.2023r. również klasy 7 i 8, odchodząc od standardowej organizacji Mikołajek klasowych, udały się do Krakowa, aby uczestniczyć w zajęciach warsztatowych w Muzeum Inżynierii i Techniki, oglądając wystawę maszyn, urządzeń, samochodów i tramwajów z minionego stulecia. Wzbogaceni o nowe wiadomości i obrazy, uczniowie i ich opiekunki udali się do Bonarki. Tam drugą atrakcją mikołajkową (oprócz ulubionego posiłku) był zabawny i pełen magii film pt. “Kajtek Czarodziej”, zrealizowany na motywach powieści Janusza Korczaka, pedagoga i nauczyciela, którego ponadczasowa twórczość wychowała kilka pokoleń polskich dzieci.
Zadowoleni, z uśmiechami na twarzy w godzinach popołudniowych zakończono wycieczkę mikołajkową…..!