Na poznanie Staniątek – opactwa Św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek oraz Muzeum Żup Krakowskich – Kopalni Soli w Wieliczce złożyła się wycieczka krajoznawczo – przyrodnicza uczniów klasy VI A i VIII A Szkoły Podstawowej w Jaworniku.  Została zorganizowana w ramach Funduszy Europejskich “Małopolska Tarcza Humanitarna Fundusze dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny i miała miejsce w dniu 19.czerwca 2023 r.

Z całą pewnością wyjazd do wymienionych miejsc utwierdził w przekonaniu  uczniów także  z Ukrainy, że pomimo różnic kulturowych i bariery językowej, można miło, ciekawie oraz wesoło spędzić czas, a także mieć podobne odczucia estetyczne, potrzeby czy oczekiwania.

Podczas pobytu w Staniątkach w klasztorze Mniszek Benedyktynek, w miejscu w którym czas jakby się zatrzymał, podziw dla tego oryginalnego wnętrza zagościł na twarzach wszystkich uczestników wycieczki. Z kolei, co również istotne, w czasie spaceru po Parku Zdrojowym (Tężni Solankowej) i już w samej kopalni w Wieliczce, uczniowie czuli się bardzo dobrze. Przemierzając kolejne korytarze i odwiedzając różnorodne komnaty, robiono zdjęcia i dyskutowano z Panią przewodnik, co stanowiło dodatkową atrakcję. Warto nadmienić, że w program wycieczki wpisany był także wspólny obiad, czas na zakup pamiątek i grupowe zdjęcia, co również sprzyjało integracji uczniów.

Nieco zmęczeni z powodu pokonania długiej trasy – około 4km i prawie 500 schodów, ale zadowoleni i z uśmiechem na ustach wszyscy uczniowie wraz z opiekunami wrócili do Jawornika.

M.S.