Szkoła Podstawowa w Jaworniku gościła laureatów i finalistów Gminnego Konkursu Bibliotecznego „W świecie książek” organizowanego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki dla uczniów szkół podstawowych. Tegoroczna przebiegała pod hasłem „Książkowe inspiracje”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 16 czerwca 2021 roku. Inicjatorką konkursu jest Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworniku Renata Marzec. Przewodnie założenie i cel konkursu to promocja książki i biblioteki w środowiskach szkolnych oraz rozwijanie zainteresowań i potrzeb czytelniczych uczniów.
                Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Myślenice. Na  konkurs wpłynęły łącznie 54 prace z 16 szkół podstawowych. Powołana Komisja Konkursowa w składzie: Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach Krystyna Łętocha, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Myślenicach Agnieszka Kazanecka-Bylica oraz Bogusław Kuźmiński przyznała: kategoria szkoły podstawowe klasy 1-3: I miejsce: Martyna Talaga (Szkoła Podstawowa w Krzyszkowicach); II miejsce: Weronika Hebda (Szkoła Podstawowa nr 1 w Myślenicach) oraz Maria Jędrocha (Szkoła Podstawowa nr 1 w Myślenicach); III miejsce: Dawid Stasiak (Szkoła Podstawowa w Porębie), Julia Sroka (Szkoła Podstawowa w Jaworniku), Larissa Susuł (Szkoła Podstawowa w Jaworniku); Wyróżnienie: Maria Kubik (Szkoła Podstawowa nr 4 w Myślenicach), Igor Starowicz (Szkoła Podstawowa w Bęczarce); kategoria szkoły podstawowe klasy 4-6: I miejsce: Karolina Nowak (Szkoła Podstawowa w Bęczarce); II miejsce: Szymon Maksimowski (Szkoła Podstawowa nr 1 w Myślenicach) , Piotr Skóra (Szkoła Podstawowa w Porębie); III miejsce: Zofia Kusiak (Szkoła Podstawowa nr 3 w Myślenicach), Kornelia Pustelnik (Szkoła Podstawowa w Jaworniku), Zuzanna Stasiak (Szkoła Podstawowa w Zasani); Wyróżnienie: Aleksandra Jabłońska (Szkoła Podstawowa w Trzemeśni) kategoria szkoły podstawowe klasy 7-8: I miejsce: Zofia Kowalska (Szkoła Podstawowa nr 1 w Myślenicach); II miejsce: Natalia Turowska (Szkoła Podstawowa w Osieczanach); III miejsce: Amelia Górecka (Szkoła Podstawowa w Bysinie), Patrycja Kalisz (Szkoła Podstawowa w Jaworniku).
                Nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice  wręczyli Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta i Gminy Myślenice Małgorzata Ciemińska oraz przedstawicielka Urzędu Miasta i Gminy Myślenice Beata Kowalska. Szczególne podziękowania składamy Burmistrzowi Miasta i Gminy Myślenice Jarosławowi Szlachetce za patronat nad konkursem.
                Prace konkursowe reprezentowały bardzo wysoki poziom, uczestnicy włożyli wiele wysiłku w ich wykonanie, o czym mogli się przekonać goście, gdyż uroczystości wręczenia nagród towarzyszył wernisaż wszystkich nadesłanych prac. Doceniając wkład pracy uczniów w wykonanie zgłoszonych prac organizatorzy wręczyli dyplomy finalisty i upominki książkowe dla wszystkich uczestników  konkursu. Uroczystości wręczenia nagród towarzyszył wernisaż wszystkich nadesłanych prac. Galę uświetniła inscenizacja Książka na przestrzeni dziejów przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Jaworniku. Uroczystość stała się także okazją do spotkania nauczycieli bibliotekarzy i wymiany doświadczeń.
                Udział uczniów w  konkursie bibliotecznym W świecie książek świadczy o wysokiej kulturze czytelniczej młodzieży z terenu Miasta i Gminy Myślenice, dowodzi, że książka, obok swoich walorów,  jest również znakomitą inspiracją do działań twórczych. Mamy nadzieję, że organizowany przez Szkołę Podstawową w Jaworniku Konkurs Biblioteczny „W świecie książek” na stałe zagości w tradycjach konkursowych Gminy Myślenice. Zapraszamy do galerii zdjęć z gali rozdania nagród!

Anna Kowalska
Monika Zając