Projekt “Kulturalna Szkoła”


Kraków – arrasy królewskie

Dnia 29.09.2021 r. uczniowie klas piątych odwiedzili  Kraków.  Po przyjeździe na Plac Matejki, pod czujnym okiem  przewodnika, maszerowali Drogą Królewską – przeszli przez Barbakan, Bramę Floriańską, ulicę św. Jana na Plac Mariacki.  Poznali  historię dawnej stolicy Polski. Będąc na Rynku usłyszeli opowieści o życiu i zwyczajach w dawnym Krakowie, a następnie sami poczuli ducha dawnych czasów spędzając krótką przerwę na posiłek w piwnicach kamienicy sprzed stuleci. Następnie wyruszyli w dalszą podróż przez ulice: Grodzką, Kanoniczą na Wzgórze Wawelskie, gdzie w mniejszych grupach z przewodnikami obejrzeli unikatową wystawę „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 – 1961 – 1921”. Uczniowie przenieśli się w odległe czasy poznając historię poszczególnych komnat zamku, a także zwyczaje ich mieszkańców sprzed lat.  

Opiekunowie:

mgr Renata Dziedzina

mgr Dorota Król


Lekcja historii w Muzeum Niepodległości  w Myślenicach

20 października 2021r.  klasa VI odwiedziła Muzeum Niepodległości w Myślenicach.
Uczniowie uczestniczyli w lekcji historii dotyczącej herbów szlacheckich. Z prezentacji multimedialnej „ Herby szlacheckie – do czego służyły”, młodzież dowiedziała się o tym, czym były herby, jaki był ich rodowód, kto je posiadał i jakie elementy musiał zawierać herb.  Prezentacja, uzupełniana wykładem, licznymi ciekawostkami i legendami podobała się  słuchaczom. Duże zainteresowanie szóstoklasistów wzbudziły także oglądane wystawy „Historia Myślenic” i „Myśleniczan walka o niepodległość”. Na pierwszej ekspozycji uczniowie mieli okazję poznać historię miasta.  Zobaczyli  rekonstrukcję fragmentu myślenickiego ‘stołpu”, czyli wieży zamkowej z lochem głodowym, gabinet burmistrza, dawną aptekę, pokój Emila Kubali, znanego myślenickiego kronikarza, a także kuźnię i kliszczacką chatę z ciekawymi zbiorami etnograficznymi. Dowiedzieli się , że w Myślenicach gościł m.in. Mikołaj Rej i Ignacy Mościcki. Druga z wystaw wzbogaciła wiedzę uczniów na temat wojny , a także losów myślenickich legionistów, żołnierzy i oficerów.
Pobyt w Muzeum okazał się dla uczniów naszej szkoły dużym przeżyciem i niezapomnianą lekcją historii.


Wycieczka klas 5a i 5b do Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Muzeum Niepodległości w Myślenicach jest instytucją kontynuującą już ponad stuletnią historię.
Bowiem od odzyskania niepodległości przez Polskę realizowano ideę doceniania kultury regionalnej, która w 2018 roku poskutkowała powstaniem nowej siedziby muzeum. To właśnie w niej klasy 5a i 5b dnia 21.10.2021. spędziły czas poznając ekspozycję stałą i czasową, a także uczestnicząc w lekcji „Zamek w Myślenicach i jego tajemnice”. Bogata  i bardzo ciekawa wystawa stała wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, którzy w czasie zwiedzania wiele uwagi poświęcili niezwykle licznie zgromadzonym eksponatom. Dzięki nim można było odbyć wędrówkę przez historię Myślenic od czasów średniowiecznych do II wojny światowej. Podziwiane zbiory pozwalały sobie doskonale wyobrazić życie w epokach dawno już minionych. Uczniom towarzyszyła pani przewodnik, której wiedza sprawiała, że historia Myślenic wszystkim stała się bliższa. Lekcja odkrywająca tajemnice tutejszego zamku zadziwiała szczegółowością oraz unaoczniającymi wszystko slajdami, dzięki którym każdy zdobył wiedzę o powstawaniu i roli średniowiecznego zamku. Uwadze nie uszła również wystawa czasowa, której atrakcyjność  zapewniły obrazy Edwarda Dudy. Malarstwo na korze zwracało uwagę niebywałą oryginalnością, barwami, a przede wszystkim pobudzało wyobraźnię uczniów, którzy chętnie stosowali się do wskazówek pani przewodnik, dzięki którym mogli więcej i lepiej dostrzec w podziwianych dziełach. 
Czas spędzony w Muzeum Niepodległości to z pewnością intensywny kontakt z historią i kulturą naszego regionu.

Ilona Michalik


Azymut na Żeromskiego

Kielecczyzna to kierunek wycieczki, na którą wybrała się klasa VII A w dniu 20.10.2021r. Oryginalnym połączeniem przyjemności z pożytecznością okazał się program wycieczki, jak również pełna jego realizacja. 
Trasa przez Kraków w rzeczy samej się dłużyła, ale nie uczestnikom wyjazdu z racji żywych rozmów i salw śmiechu oraz dużej dawki humoru – składnika koniecznego do zabrania ze sobą. Gdy wybiła godzina 10.20 siódmoklasiści wraz z opiekunami byli już w Kielcach – stolicy województwa świętokrzyskiego – i ruszyli do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Mieści się ono w części budynku szkoły, do której chodził w latach 1874 – 1886 autor lektury szkolnej pt. „Syzyfowe prace”. Uczniowie pod kierunkiem miłej Pani przewodnik w pierwszym pomieszczeniu muzeum mogli obejrzeć rękopisy Żeromskiego, listy pisarza z różnych lat, kolekcję fotografii szkolnych kolegów, a także ilustracje do jego znanych dzieł. Kolejne pomieszczenie muzeum zaaranżowane tak, by zwiedzający poczuli atmosferę szkolną minionych lat, stanowi sala lekcyjna wyposażona w meble, to znaczy ławki, jakie były na wyposażeniu szkoły w czasach zaboru rosyjskiego. Największą „atrakcją” okazała się tzw. dyscyplina, czyli pomoc dydaktyczna, służąca do przywoływania uczniów do porządku i właściwego zachowywania się. Po wysłuchaniu opowieści o dość trudnym dzieciństwie pisarza i obejrzeniu ekspozycji, uczniowie dziękując pani przewodnik, ruszyli do Masłowa, miejscowości położonej niespełna 7km od Kielc.
Niespodzianka ukazała się tuż po przybyciu na miejsce. Był to Szklany Dom – obiekt inspirowany twórczością Żeromskiego, a w którym są organizowane różne spotkania i uroczystości o charakterze artystycznym i naukowym. Masłów to także miejsce, gdzie powstał Dworek Żeromskiego, wyróżniający się oryginalnością ze względu na rozmieszczenie ciekawych eksponatów związanych z pisarzem i jego Rodziną.  Pokoiki w Dworku zagospodarowane i umeblowane dokładnie tak, jak je opisał literat w swoich powieściach, wplatając elementy autobiograficzne.
Ostatnim punktem wycieczki była gra plenerowa, polegająca na najpierw zapoznaniu się z instrukcją. Następnie należało przeczytać ze zrozumieniem polecenia: gdzie i w jakim kierunku świata należy szukać znaków, pod którymi kryły się słowa, zwroty niezbędne do uzupełnienia fragmentów Dziennika Stefana Żeromskiego tak, by powstała logiczna całość. Zadanie wszyscy uczestnicy gry wykonywali w plenerze, przy sprzyjającej aurze, jak na taką porę roku – jesień. Co ważne zadanie zostało także wykonane prawidłowo, szybko i z humorem. Za zaangażowanie i poprawnie wywiązanie się z powierzonego zadania uczniowie kl. VII A otrzymali dyplomy!
I jeszcze pamiątki…
Późnym wieczorem trochę zmęczeni, ale zadowoleni oraz szczęśliwi wróciliśmy do Jawornika. Zatem wycieczka pozostanie w pamięci i wspomnieniach jako połączenie wiedzy polonistycznej, historycznej i geograficznej oraz doskonalenie sprawności fizycznej.


Przerwa na czytanie


W dniu 27 października Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W tegorocznej akcji udział wzięło 283 uczniów naszej szkoły. Pierwszy raz do tego grona dołączył oddział przedszkolny.
Czytaliśmy na czterech przerwach – niektórzy na szkolnych korytarzach, inni w klasach. Celem akcji „Przerwa na czytanie” było pokazanie uczniom, że czytanie jest przyjemne i ciekawe oraz zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.
Akcja podobała się wszystkim uczniom. Dziękujemy za zaangażowanie. Mamy ogromną nadzieję, iż uda nam się pobić rekord


Lekcja muzealna


W dniu 4 listopada klasy 8, pod opieką wychowawców, wzięły udział w lekcji muzealnej oraz wykładzie „Legiony polskie i myśleniczanie na drodze do niepodległości Polski” w Muzeum Niepodległości w Myślenicach.  
Zajęcia połączone ze zwiedzaniem części ekspozycji stanowiły uzupełnienie szkolnego programu nauczania.  Zwiedzane wystawy pozwoliły na pasjonującą podróż w przeszłość oraz przybliżyły historię i kulturę regionu. Uczniowie wzbogacili swą wiedzę o historii Myślenic oraz walkach myśleniczan o niepodległość i demokrację.


Śladami Jana Pawła II – wycieczka klasy 5a

W dniu 25 listopada klasa 5a udała się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszą destynacją było Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego. Imponujący budynek wraz z dwupoziomową świątynią wywarł na uczniach duże wrażenie. W sanktuarium dzieci mogły zobaczyć relikwie: płytę z grobu papieża, jego pastorał oraz ampułkę z krwią, umieszczoną w podstawie ołtarza w Kościele Relikwii. Górna część świątyni, powstała na planie ośmioboku, zachwyciła bogactwem treści teologicznych zawartych w mozaikach. Uczniowie mieli również okazję ujrzeć sutannę naznaczoną krwią Świętego Jana Pawła II z zamachu na jego życie w 1981 roku. Nad całością świątyni góruje ponad 50-metrowa wieża.
Po zwiedzaniu Sanktuarium uczestnicy wycieczki udali się do kina, by tam obejrzeć  familijny film animowany „Rodzinka rządzi”. Uczniowie mogli się przekonać jak ważne są rodzinne relacje na każdym etapie życia oraz dostrzec, że to nie rywalizacja jest najważniejsza, tylko współpraca.
Ostatni cel podróży przewidywał  wizytę w restauracji, gdzie przy wspólnym posiłku uczniowie mieli okazję porozmawiać i podzielić się wrażeniami z seansu filmowego.