24 listopada 2022  r. uczniowie klas piątych i siódmej udali się na wycieczkę do Krakowa, aby poznać dziedzictwo kulturowe stolicy naszego województwa. 
Po przyjeździe na Plac Matejki w Krakowie, razem  uczniowie  wędrowali  Drogę Królewską i przy pomocy przewodnika  odkrywali skarby wszystkich epok, którymi są wypełnione ulice i place krakowskie. Będąc na Rynku usłyszeli opowieści o życiu i zwyczajach w dawnym Krakowie oraz podziwiali unikatowe na skale światową zabytki Krakowa, które przyciągają turystów z całego świata. Następnie uczniowie  mogli sami poczuć ducha dawnych czasów spędzając krótką przerwę na posiłek w piwnicach kamienicy sprzed stuleci. 
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Katedry Wawelskiej, gdzie poznawali historię duchowej stolicy Polski w miejscu pochówku królów Polski, przywódców i wieszczów. Uczniowie mieli okazję posłuchać opowieści o wydarzeniach, które odbywały się w katedrze oraz dotyczących ją ważnych faktów i ciekawostek. Ogromne emocje wywarło na uczniach wyjście na wieżę Zygmuntowską, gdzie każdy mógł dotknąć serca Dzwona Zygmunta i, jak mówi legenda, pomyśleć w tym czasie życzenie.
Następnie  uczniowie zwiedzali Skarbiec, Apartamenty Królewskie oraz Zbrojownie, gdzie podziwiali trofea z odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego z 1683 roku, głównie kunsztownie dekorowane rzędy na konie i siodła, a także militaria z królewskiej zbrojowni. Chłopców szczególnie zainteresowały polskie półzbroje husarskie z XVII w., między nimi unikatowy egzemplarz z oryginalnymi skrzydłami. z herbami polskich królów, hetmanów i możnowładców, należy do najcenniejszych w Polsce. Po tak pouczającym,  pełnym  nowych doświadczeń oraz wrażeń dniu o godz. 18.00 zmęczeni, ale uśmiechnięci uczniowie wrócili do Jawornika.
Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że już nie mogą doczekać się następnej.