25 maja 2023 roku klasa III a była na wycieczce w Krakowie. Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”.

  Uczniowie uczestniczyli w warsztatach piekarniczych w Żywym Muzeum Obwarzanka, poznając historię tego unikatowego na skale europejską „smacznego” symbolu Krakowa i jego tajemniczą recepturę. Dowiedzieli się, co odróżnia krakowskiego obwarzanka od precla i mogli spróbować swoich sił, wykonując własnoręcznie obwarzanka. Pobyt w Muzeum dostarczył dzieciom nie tylko cennej wiedzy, ale i doskonałej zabawy.

Udział w warsztatach nie był jedyną atrakcją wycieczki. Uczniowie zwiedzili także Rynek Główny, Sukiennice, wysłuchali hejnału z Wieży Mariackiej, Wzgórze Wawelskie i odwiedzili smoka wawelskiego. Dużą frajdę sprawiło trzecioklasistom oglądanie Smoczej  Jamy i zejście do podziemi zamku.

  Dzieci, bogatsze o nowe doświadczenia, wróciły szczęśliwe do Jawornika, trzymając w ręku własnoręcznie wykonanego obwarzanka.