Wycieczka zagraniczna wpisuje się w tradycję naszej szkoły, czego potwierdzeniem jest wyjazd klas VIII, VII a i VII b do PRAGI CZESKIEJ w dniach od 07 do 08.05.2024 r.
Podobnie jak rok temu, wycieczkę  zorganizowano we współpracy z Biurem Podróży WAT – SZKOLTOUR.
Mimo, że na zwiedzanie wybranych miejsc w stolicy naszych południowych sąsiadów zaplanowano tylko 2 dni, uczestnicy zobaczyli wiele pięknych miejsc, zabytków i obiektów zaliczanych do wysokiej klasy. I tutaj należy wymienić choćby Klasztor na Strahowie, Hradczany, Pałac Prezydencki, Katedrę Św. Wita, Małą Stranę, Ogrody Wallensteina, Uniwersytet Karola czy Wzgórze Petrin. Spacerując po historycznym Moście Karola, Rynku Staromiejskim oraz Złotej Uliczce, uczniowie naszej szkoły wysłuchali ciekawych opowieści, m.in. o pomniku Jana Husa, Franzu Kafce, Dobrym Wojaku Szwejku, a nawet bajkowym Kreciku. Udało się także zobaczyć uroczystą odprawę żołnierzy przy Pałacu Prezydenckim. Atrakcją okazał się także słynny zegar Orloj w momencie kiedy wybijał godz. 12.00.
Pomimo niezbyt sprzyjającej aury, zgodnie z planem wyjechano kolejką szynową na Wzgórze Petrin, na którym swoje królestwo mają różnorodne róże. Dodatkowym “smaczkiem” wycieczki był spacer – Praga Czeska by night i obejrzenie praskich zabytków w pięknej iluminacji. 
Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń, radości oraz poczucia dobrze i miło spędzonego czasu w późnych godzinach wieczornych wrócili do Jawornika.